Rádi bychom vám přiblížili kompletní péči o téměř jakoukoliv dlouhou srst vašeho pejska. Tyto rady jsou vztaženy na jednu z nejkvalitnějších značek kosmetiky ALL SYSTMS, ale platí i obecně a jsou výborným vodítkem pro začátečníky, dozvíte se zde, kdy a s čím zhruba začínat – od štěňátka po výstavního šampiona i domácího mazlíčka.
Podobně je možné samozřejmě používat i další značky nebo přípravky různě kombinovat. Tak jde dosáhnout dokonalého vzhledu srsti bez velké námahy.
Pokud máte pochybnosti o kombinaci nebo způsobu použití, můžete zkusit hledat v poradně nebo mi kdykoliv napište (do poradny nebo e-mailem) a já se pokusím vám poradit.
Nejprve něco obecně o srsti a péči:
POROZUMĚNÍ SRSTI
Srst roste různou rychlostí v závislosti na genetických dispozicích, ročnímu období, péči a celkovému zdravotnímu stavu zvířete. Srst i pokožka může být poškozována nevhodným používáním chemických prostředků. Růst srsti můžeme podpořit, když jí vytvoříme vhodné prostředí.
Struktura srsti se liší plemeno od plemene, jednotlivec od jednotlivce. Ke škodě běžných majitelů psů však mohou být tyto rozdíly tak malé, jako by prakticky neexistovaly. Nicméně pro profesionální pracovníky salónů a majitele výstavních psů jsou tyto rozdíly patrné. Prostředí s mnoha psy nám pomáhá poznat tuto skutečnost. (Čím více psů, tím více zkušeností).
Přirozená struktura srsti je geneticky určená věc. Nicméně může být ovlivněna i vnějšími činiteli jako je výživa, podnebí, chemické prostředky a péče. Jinými slovy pouze jedinec s přiměřenými genetickými dispozicemi, udržovaný bez parazitů a s vyváženou stravou bude schopný dosáhnout vynikající srsti, jen takové srsti se bude dařit. Kdo se srsti věnuje, kdo o srst pečuje, toho srst prospívá.
Srst je ovlivňována klimatem, větrem, vlhkostí, suchem, teplem, zimou, sluncem, prachem, statickou elektřinou. Statická elektřina je jednou z hlavních příčin zacuchání a lámání srsti. Prach a nečistoty mají abrazivní (obrušující) účinek a zapříčiňují roztřepení, přetržení a zeslabení srsti. Proto je důležité udržovat srst čistou jak jen to nejlépe jde a odstraňovat kartáčováním a česáním špínu ze srsti.
Údržba a péče o srst výstavních psů nemusí být obtížný, zdlouhavý nebo namáhavý úkol. Správné použití kvalitních výrobků, společně se znalostmi o technice práce, mohou pomoci udělat tuto činnost rychlou a jednoduchou a výsledek Vás zaručeně odmění.
Značka ALL SYSTEMS je skutečně jedinečná a pokud si chcete ušetřit spoustu práce, času, nervů a chcete mít 100% výsledky stačí ji vyzkoušet, zaručeně budete spokojeni.
Zde se pokusíme dost podrobně popsat, jak o srst pečovat, aby byly výsledky co nejlepší. A to jak u výstavních psů, tak jen u domácích mazlíčků. Je to vlastně obecný postup pro dlouhosrstá plemena a doufáme, že mnohým začínajícím chovatelům pomůže při správné péči. Typ srsti se ale liší plemeno od plemene a také každý jedinec má různou kvalitu srsti, proto je dobré vše vyzkoušet a zjistit, co dané srsti nejvíc sedne.
Ještě jednou zdůrazňuji, že se jedná o přípravky té nejvyšší kvality zaručující dokonalý vzhled a snadnou péči, jsou vyrobeny výhradně z přírodních zdrojů, absolutně hypoalergenní.
OBECNÉ RADY
- musíme zdůraznit, že kvalita srsti je dána geneticky, nicméně použitím této kosmetiky dokážete pomoci v krátké době i výrazně nekvalitní nebo poničené srsti. Po 2 měsících pravidelné péče je srst k nepoznání
- štěňata je dobré začít koupat od 7 týdne věku, ze začátku používáme pouze Jemný šampon s kondicionérem, již to je dobrá výživa pro srst a základ pro udržení její kvality, štěňátka je nutné vždy důkladně vysušit fénem!!!
- ve 4 měsících přidáme kondicionér, podle typu srsti a vyzkoušení na daném jedinci se rozhodneme, zda budeme používat Botanický nebo Proteinový kondicionér (pro každý typ srsti se hodí jiný, trvá zhruba 4 koupání, než zjistíme, co vše je pro daného jedince to nejlepší, aby byla srst v super stavu - nelétavá, padavá, bohatá, lesklá…)
- od 6 měsíce většinou začínáme srst natáčet (pokud je srst kvalitní a roste rychle, tak je dobré začít takto brzy, při tomto způsobu má pes ve věku 12 měsíců srst delší než po zem, menší jedinci už mnohem dříve). Při natáčení musíte používat olej (Prvosenkový nebo Lanolinový, případně Norkový sprej)
- do vousů a na srst na hlavě je výborný vitaminový Luxusní kondicionér, srst po něm roste mnohem rychleji a neničí se
- nečešte suchou srst, při česání používejte Hydratační sprej s norkovým olejem, Antistatický sprej a pokud pejska nenatáčíte, tak výborný je roztok Prvosenkového oleje (smíchaný s vodou do rozprašovače). Pokud Vám nevyhovuje olej (tj. třeba u nevýstavních jedinců), stačí si do rozprašovače udělat roztok z Proteinového nebo Luxusního kondicionéru.
- při používání oleje (při natáčení) je velmi důležité při koupání jednou za čas použít Osvěžovač a stabilizér kůže a srsti pro získání správného pH pokožky
- pokud už je srst zničená předchozím nevhodným způsobem péče a použitím nekvalitní kosmetiky (srst je jemná, létavá, polámaná a přesušená), tak téměř zázraky během 2 měsíců udělá směs Lanolinového oleje a Proteinového kondicionéru
Slzení
- na znečištěnou srst pod očima je ideální denně používat Super bělící gel, který je také vynikající pro odstranění skvrn od moči nebo pro odstranění tmavších pruhů v bílé srsti. Osvědčená je kombinace tohoto gelu se speciálním krémem - pastou pod oči, která pohlcuje vlhkost.
- ovšem nejdůležitější pro udržení čistého vzhledu srsti pod očima je udržování těchto míst stále v suchu, tj. stálé vysušování a zasypávání kukuřičným škrobem
- slzení je dále ovlivněno mnoha vnějšími i vnitřními faktory - jako je druh krmení, kvalita vody, celkový zdravotní stav psa - např. ušní infekce
Česání
- kartáče a hřebeny #1 ALL SYSTEMS nejsou sice nejlevnější, nicméně velmi kvalitní a profesionální, což se projeví při údržbě srsti. Hroty kartáčů a hřebenů jsou vyrobeny z antikorozní oceli, opatřeny antistatickou úpravou. Ostny jsou v kartáčích upevněny tak, aby byla srst co nejméně poškozována - dokáží se otáčet. Můžeme doporučit Obdelníkový kartáč, nový Kartáč s dlouhými hroty na jemnou srst a nemůžeme si vynachválit Hřeben na zacuchanou srst, bez něj si už práci nedovedeme vůbec představit.
Frekvence česání
- Samozřejmě že záleží na kvalitě a typu srsti, ale rozhodující úlohu hraje i celková vitalita, živost a pohyblivost psa. Obecně můžeme říci, že je dobré česat 1 - 2x týdně. Máme fenku, která celý den leží jako královna na gauči, 3x denně vykráčí ven na toaletu a to jen proto, aby nám udělala radost, pokud je venku jen trochu vlhko, tak jí ven nedostane nikdo. Má velmi kvalitní vyzrálou srst. U takového způsobu života skutečně stačí česat 1x za týden i déle. Jako naprostý protiklad máme fenku - ďábla, která se za celý den nezastaví a když ano, tak jen proto, aby vymyslela další lumpárnu. Takové psy je nejlepší česat obden, práce je hotová během 10 minut a je to lepší než potom po 4 dnech strávit hodinku u zaplstěné srsti.
- Takže jak je vidět, česání vyžaduje zcela individuální přístup, pozor dejte pouze při určitých životních etapách - výměně šteněcí srsti za dospělou, při hormonálních změnách - hárání, březost, kojení, to je důležité nic nezanedbat a věnovat srsti zvýšenou pozornost, vyplatí se srst přečesat každý den.
- Při jakémkoli náznaku, že začíná být se srstí problém - stává se matnou a lehce se plstí, nejde hladce rozčesat (kartáč špatně klouže srstí), doporučuji okamžitě vykoupat, při přetrvávajících problémech koupejte klidně každý týden nebo i častěji (rst nečešte a rovnou vykoupejte, zamezíte tak jejím ztrátám). Dobré je alespoň v těchto případech použít olej (osvědčený je Norkový sprej – použít ještě do vlhké srsti hned po koupání – důkladně nasprejovat ke kůži. Tento způsob redukuje cuchání na minimum).
- Nejlepší je při zjištění prvního problému se srstí okamžitě začít podávat přípravek Vital Energy (Životní Energie) a celková doba trvání problematické srsti se výrazně zkrátí, většinou do 14 dnů už je srst jak má být
- Další možnost práce se srstí v podstatě bez česání je ten, že pejska budete pravidelně každý týden koupat a srst mezi koupáním bude hodně mastná, to potom nemusíte česat během týdne vůbec.
- Důležité je upozornit, že i ostříhaného pejska je nutné česat. Dorůstající srst se plstí ještě mnohem více a rychleji než kvalitní zralá dlouhá srst! Pokud budete chtít nechat ostříhanému pejskovi nechat opět narůst dlouhou srst čeká Vás min. 6 měsíců spousta práce. Rovněž po ostříhání není srst tak kvalitní a i u jedinců, kteří měli srst rovnou se začne vlnit.
Výstavní pes
Mezivýstavní péče
Natáčení
- Srst, která se natáčí musí být mastná!, aby se v natáčkách nelámala. Je možné použít Prvosenkový olej, u jedinců s hustou srstí a u méně kvalitní srsti je výhodnější použít Lanolinový olej v kombinaci s Proteinovým kondicionérem. Dále je možné volit mezi igelitovými natáčkami, pro začátečníky doporučujeme začít s papíry, lépe se s nimi pracuje a srst tak neklouže, ale papírové natáčky rychleji vsakují olej.
- Postup je tento: koupání
- Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej),
- Jemný šampon s kondicionérem (po něm se srst neplstí),
- Botanický kondicionér-vypláchnout (nechávám ale určité množství kondicionéru v srsti)
- Prvosenkový olej - nevyplachovat.
nebo
Roztok Lanolinového oleje a Proteinového kondicionéru - vypláchnout (lanolin zůstane v srsti)
- Čas od času - podle stavu kůže - použijte mezi šamponem a kondicionérem Osvěžovač a stabilizér kůže a srsti, pokožka tak získá správné pH a se srstí se bude dobře pracovat.
- Psa důkladně vysušíme fénem, počítejte s tím, že čím je srst mastnější tím déle trvá sušení a poté natočíme srst do natáček.
- natočené psy přečesáváme vždy podle potřeby, jsou jedinci, kteří se musí přečesávat obden, jiní vydrží až týden nepřečesaní (ze začátku je dobré natáčky kontrolovat každý den, abyste zabránili případnému zaplstění
- při přečesávání vždy kontrolujte mastnotu srsti, srst nesmí být nikdy suchá, při přečesávání můžete do konečků srsti kápnout 2 - 3 kapky čistého Prvosenkového oleje nebo použijte Hydratační sprej s norkovým olejem, který je skutečně skvělý i pro případná zacuchaná místa v srsti
- gumičky na natáčkách nikdy moc neutahujte, vždy je lepší, když natáčka spadne, než když se pod gumičkou srst přetrhne (doporučuji používat výhradně originální gumičky, vždy obtočte natáčku jen dvakrát)
- Znovu vykoupejte podle potřeby, většinou každých 14 dní. Pejska, který se hodně pohybuje venku nebo v prašném prostředí je třeba koupat častěji, na mastnou srst se rychle chytá špína a prach a při přečesávání se tím srst obrušuje a tím se celkově zhoršuje její kvalita. Proto špinavého mastného psa raději nečešte, ale rovnou vykoupejte.
-
Příprava na výstavu
- Dlouhosrstá plemena se koupou většinou těsně před výstavou, ale jsou i výjimky, které je potřeba vykoupat o něco dříve, aby se srst dostala do ideálního stavu.
- Postup je v podstatě stejný jako u mezivýstavní péče, pouze se nepoužívá olej. Dále lze použít velké množství speciálních prostředků, abyste dosáhli požadovaného efektu.
- Postup:
- Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej),
- Jemný šampon s kondicionérem
nebo u světlých barev srsti
Rozjasňovací šampon (obsahuje enzymy, zesvětluje a rozzáří srst)
nebo
Šampon na tvrdou srst - když je potřeba zachovat co nejpevnější strukturu srsti
- Botanický kondicionér - pro dosažení padavé srsti - vypláchnout jen zlehka
nebo
Proteinový kondicionér - pro zvětšení objemu srsti - čím méně vypláchnete, tím bude objem srsti větší
nebo
Botanický kondicionér zvýrazňující barvy
- Platinum - pro světlé psy
- Midnight - pro černé a stříbrné barvy
- Red/Brown - pro červené, hnědé, plavé barvy
Tento kondicionér působí jako přeliv, nikdo nepozná že nejde o přirozenou barvu psa. (Snad nejvíce je oblíbený u jorků, pudlů, kníračů, briardů…)
Speciální přípravky
- Pokud máte problém s vlnitou srstí, použijte do ještě vlhké srsti malé množství Narovnávače srti a pomocí kartáče vyfoukejte d hladka. Toto narovnání je dlouhodobé, odolá dokonce i velké vlhkosti a vydrží i několik dní. Je vynikající rovněž pro nápravu tzv, krepaté nebo přesušené srsti, která se po jeho použití změní téměř k nepoznání v hedvábnou. Je to i výborný prostředek zvyšující lesk. Je nutné se s tímto přípravkem naučit pracovat a několikrát si postup vyzkoušet nanečisto a ne ho rovnou použít na výstavu. Použití menšího množství přípravku v tomto případě znamená obvykle více!
- Pokud potřebujete upravit neposedná nebo nepoddajná místa v srsti, použijte Tvarovací gel. Je také vynikající pro úpravu pěšinek (lhasa apso, tibeťák…) a top knotů.
- Pokud jste doma věnovali spoustu času natažení srsti, tak na výstavách už nepoužívejte žádný sprej, protože srst se s největší pravděpodobností působením vlhkosti opět zvlní.
- Na výstavu je vždy dobré mít připraven Samooplachovací šampon, pro případné "nehody" - šampon se nasprejuje na postižené místo, napění a poté vysuší např. papírovou utěrkou.
- Pro finální úpravu před vstupem do výstavního kruhu se hodí: Antistatický sprej - zabrání poletování i hodně zelektrizované srsti, dále je vynikající slabý roztok Luxusního krémového kondicionéru nebo a pro dosažení okamžitého zvětšení objemu srsti roztok Proteinového kondicionéru – je to nejjednodušší a funguje to. A teď už nezbývá nic než zvítězit!
- Po výstavě je většinou potřeba srst natočit, jako nejrychlejší řešení nasprejujte srst Hydratačním sprejem s norkovým olejem a natočte.
Nevýstavní pes, tj. MAZLÍČEK, gaučák
Většina obecných postupů, použitelných na každého pejska zde už byla popsána, záleží jen na majiteli, jak velkou pozornost chce srsti svého miláčka věnovat. Nejjednodušší postup je tento. Česat 2x týdně, při přečesávání používat Norkový sprej, koupat 1x za měsíc - použít šampon a kondicionér (nejlépe Jemný šampon a Botanický kondicionér), příležitostně (např. v létě, když je srst vysušená) udělat olejovou kůru (Prvosenkový olej). Denně ošetřovat okolí očí (Super bělící gel).
ZÁVĚREM
Přejeme Vám hodně radosti při péči o Vašeho pejska, případně hodně úspěchů na výstavách. Přípravky námi nabízených značek profesionální kosmetiky jistě přispějí k pohodové péči o srst Vašeho miláčka bez nervozity na obou stranách a pohled na dokonale upraveného psa, eventuelně vítězství na výstavách, jistě stojí za trochu té námahy. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, můžete se na nás obrátit. Věřte, že "výrobní tajemství" úspěchu svého psa na výstavách si každý chovatel chrání jako oko v hlavě. Můžeme Vám pomoci alespoň trochu nahlédnout pod pokličku úspěchu.
Zpět