Profikosmetika
ProfikosmetikaProfikosmetikaProfikosmetika

Péče o výstavní srst

profikosmetika.cz » Články » Péče o výstavní srst

Údržba a péče o srst výstavních psů nemusí být obtížný, zdlouhavý nebo namáhavý úkol. Správné použití kvalitních výrobků, společně se znalostmi o technice práce, mohou pomoci udělat tuto činnost rychlou a jednoduchou a výsledek Vás zaručeně odmění.

„Udržet srst, ochránit srst, dát srst do oleje, naolejovat“ znamená stejnou věc, a to použití výrobku, který redukuje zacuchání a zamotání srsti, a tedy účinně eliminuje česání mezi koupáním. Omezuje namáhání srsti a tím nám zajišťuje dosažení maximálního objemu a délky srsti (srst se neláme ani netrhá).

Mnoho z produktů „udržujících a ochraňujících srst“, které se nacházejí na současném trhu jsou vyrobeny tak, aby obalily vlasové vlákno olejem pro udržení nezacuchané srsti. Tyto přípravky nevyživují srst! Proto, když je olej odstraněn (obvykle nevyhovujícím typem šampónu) je srst velmi suchá a oslabená, ztrácí pružnost a je náchylná k lámání. Zdraví srsti je ztraceno a srst se stává vnímavou k zacuchání. Toto je důležitá věc, které se musíte pokusit vyvarovat hned od začátku.

Lanolin je nejlepší přirozený zvlhčovač srsti a kůže. Je absorbován do kůže a srsti, obnovuje a udržuje přirozenou hladinu vlhkosti, nezbytnou pro maximální růst srsti a pro optimální pružnost. Lanolin také působí jako přirozený repelent (odpuzovač) blech a účinně omezuje potřebu použití rozčesávacích sprejů a četnost koupání.

Lanolinový olej – je sice trochu náročnější na práci, ale jakmile jednou zvládnete techniku použití, budete ohromeni a potěšeni fenomenální kondicí a jednoduchou údržbou srsti, která bude u Vašeho psa dosažena. Kompletní znalosti o potřebách výstavní srsti zlepší Vaše dovednosti s psími miláčky.

Proteinový kondicionér – je jedním z klíčů k úspěchu při používání „olejové techniky“, když je smíchán ve správném poměru (viz jiná kapitola) s Lanolinovým olejem. Kromě úžasného vitalizačního účinku proteinů je tato směs také excelentní odstraňovač zacuchanin (působí i proti zacuchání) a má antistatické účinky.

Pro každou aplikaci použijte vždy čerstvý roztok. Doporučujeme pro míchání použít 1l aplikační láhev kvůli snadnému míchání a následnému použití. Odměřte správné množství přípravků do lahvičky, doplňte do poloviny horkou vodou. Důkladně promíchejte! Doplňte teplou vodou a znovu promíchejte. Toto zaručí dokonalé promíchání součástí. Aplikujte roztok na čerstvě vykoupaného, vlhkého psa. Rovnoměrně aplikujte, nadzdvihujte srst, aby se roztok dostal do všech vrstev srsti. Zvýšenou pozornost věnujte problémovým a obtížně přístupným místům – jako je břicho, podpaží, třísla (slabiny), místa za ušima, pod krkem a pod bradou.Někdy může být užitečné nevypouštět přebytečné množství roztoku, vymačkané ze srsti z vany, ale ho znovu ho aplikovat pomocí hrníčku.

Nyní nastává rozhodující krok vedoucí k úspěchu: Důkladně vypláchněte! Toto zajistí, že se roztok dostane do všech míst. Srst si vezme co potřebuje a přebytek bude vypláchnut pryč. Každý vlas bude důkladně obalen lanolinem a tím zajistíte, že srst je řádně „naolejovaná“ a mezikoupelové česání může být omezeno.

Pro lehčí srsti má kosmetika #1 ALL SYSTEMS Hydratační kondicionér s prvosenkovým olejem. Je to nevyplachující se olej, který je namíchán a aplikován v jednom kroku a nemusí se vyplachovat. Rovnou aplikujte na čerstvě vykoupaného, mokrého psa. Postup je stejný jako u Lanolinového oleje, dbejte na to, aby se olej dostal do všech míst.

Po použití kteréhokoliv kondicionéru nebo oleje, který vyberete pro jednotlivého psa, vždy vysušte srst fénem opatrně, na střední stupeň teploty vzduchu. Při fénování používejte kartáč, jemně pročesávejte srst ve směru růstu srsti a dbejte na to, abyste minimalizovali tlak na vlasové cibulky.

Olej samozřejmě musí být ze srsti kompletně odstraněn před novou aplikací a samozřejmě před výstavou. Toho nejlépe dosáhnete použitím Jemného šampónu s kondicionérem. Tento výrobek účinně odstraňuje všechny stopy oleje bez poškození srsti, bez pálení pokožky nebo změny zbarvení. Srst, která je udržovaná „v oleji“ po dlouhá období by měla být ošetřena Osvěžovačem a stabilizérem kůže a srsti jednou nebo dvakrát měsíčně (častěji u srsti s podsadou nebo u jemné srsti), aby se zajistilo kompletní odstranění všech reziduálních částek z pokožky a srsti.Zpět