Profikosmetika
ProfikosmetikaProfikosmetikaProfikosmetika

Porozumění srsti

profikosmetika.cz » Články » Porozumění srsti

Vlas (chlup) je jemné proteinové vlákno, které vyrůstá z kůže lidí a zvířat. Srst je symbolem krásy, excelence, důkazem dobrého zdraví a dokonalé péče. Dlouhá a splývavá nebo krátká a hustá v dokonalé kondici budí obdiv ve výstavním kruhu. Krásná srst je důvodem pýchy majitelů, ať jde o domácího mazlíčka nebo světového vítěze. Díky větším znalostem o srsti, o které se s Vámi chceme podělit, porozumíte potřebám srsti a budete jí moci věnovat náležitou péči.

 

Srst roste různou rychlostí v závislosti na genetických dispozicích, ročnímu období, péči a celkovému zdravotnímu stavu zvířete. Srst i pokožka může být poškozována nevhodným používáním chemických prostředků. Pokožka slouží jako přirozená bariéra před ztrátou vody z těla. Jestliže je tato ochranná bariéra porušena, nemůže správně fungovat, a to vede k vysoušení. Růst srsti můžeme podpořit, když jí vytvoříme vhodné prostředí.

 

Struktura srsti se liší plemeno od plemene, jednotlivec od jednotlivce. Ke škodě běžných majitelů psů však mohou být tyto rozdíly tak malé, jako by prakticky neexistovaly. Nicméně pro profesionální pracovníky salónů a majitele výstavních psů jsou tyto rozdíly patrné. Prostředí s mnoha psy nám pomáhá poznat tuto skutečnost. (Čím více psů, tím více zkušeností).

 

Přirozená struktura srsti je geneticky určená věc. Nicméně může být ovlivněna i vnějšími činiteli jako je výživa, podnebí, chemické prostředky a péče. Jinými slovy pouze jedinec s přiměřenými genetickými dispozicemi, udržovaný bez parazitů a s vyváženou stravou bude schopný dosáhnout vynikající srsti, jen takové srsti se bude dařit. Je jen na Vás poznat, že kdo se srsti věnuje, kdo o srst pečuje, toho srst prospívá.

 

Srst je ovlivňována klimatem, větrem, vlhkostí, suchem, teplem, zimou, sluncem, prachem, statickou elektřinou. Statická elektřina je jednou z hlavních příčin zacuchání a lámání srsti. Prach a nečistoty mají abrazivní (obrušující) účinek a zapříčiňují roztřepení, přetržení a zeslabení srsti. Proto je důležité udržovat srst čistou jak jen to nejlépe jde a odstraňovat kartáčováním a česáním špínu ze srsti. Většina olejů, používaných k „udržení a ochraně srsti“ mezi výstavami, působí jako magnet pro špínu a prach. To způsobuje zacuchání, a proto je nezbytná častější péče o srst.

 

Vlasové silikony, které jsou také často součástí mnoha přípravků k péči o srst, mohou vytvářet statickou elektřinu, přitahují prach a špínu a podporují zacuchání. Silikony jsou také absorbovány vlasovou cibulkou. Fénování činí srst křehkou a lámavou. Alkohol je další chemický přípravek, který je obsažen v mnoha přípravcích pečujících o srst, a který vysušuje srst a pokožku.

 

Výrobky z řady #1 ALL SYSTEMS obsahují jen přírodní, zdraví neškodné látky, které prospívají srsti, protože vytváří zdravé a příznivé prostředí pro srst.

 

Špičkoví výstavní jedinci musí mít perfektní péči a být v bezvadné kondici, aby mohli vítězit. Váš psí miláček si zaslouží mít prospěch z Vašich znalostí o výstavní kondici. A správná péče dělá divy.Zpět