Profikosmetika
ProfikosmetikaProfikosmetikaProfikosmetika

Příprava (úprava) srsti před koupáním

profikosmetika.cz » Články » Příprava (úprava) srsti před koupáním

Příprava srsti před kopáním nemusí zabrat příliš mnoho času. Použití správných pomůcek (kartáče a hřebeny) při péči o srst před koupáním Vám zaručí, že tato činnost Vám zabere pouze tolik času, kolik je absolutně nezbytné. Tato příprava se liší podle typu srsti a její kondice. (použití konkrétních prostředků – v jiné části)

 

Typy srsti:

1)Krátká (Dobrman, Bígl, Vipet …) – příprava obvykle není nezbytná, můžete použít dřevěný Masážní kartáč, tím promasírujete kůži a srst, abyste podpořili odstranění lupů a odumřelé srsti

 

2)Střední (Německý ovčák, Corgi …) – stejná příprava jako u krátké srsti doplněná o použití Jemného kartáče k odstranění odumřelé podsady

 

3)Dlouhá a splývavá (Lhasa-apso, Yorkšírský teriér, Afgánský chrt …) – použijte Oválný nebo Obdelníkový kartáč s dlouhými hroty, který minimalizuje lámání srsti. Zacuchaná místa u výstavních psů musí být odstraněna s největší opatrností, aby se zachránilo tolik srsti, kolik je jen možné. Zacuchaná srst musí být zpracována s náležitou pozorností, ale použití jemného kartáče urychlí odstranění zacuchání. Nasprejujte zacuchaná místa Hydratačním sprejem s norkovým olejem a nechte působit několik minut. Tento přípravek je skvělý odstraňovač zacuchanin, pomáhá kartáči lehce klouzat skrz srst s minimálním zničením (přetrháním) srsti a bez působení nepříjemností psovi. Velmi zaplstěná srst by měla být nejprve prsty rozdělena na menší části a teprve potom nastříkána sprejem. NIKDY NEČEŠTE SUCHOU SRST!!!

 

4)Dlouhá a hustá (Bobtail, Bouvier, pudl …) – používejte Oválný kartáč a srst nastříkejte Hydratačním sprejem s norkovým olejem. Některá plemena musí mít značné množství podsady, proto buďte opatrní, abyste jí neodstranili zbytečně mnoho u výstavních jedinců. Majitelé domácích mazlíčků (kteří nechodí na výstavy) většinou chtějí přebytečnou podsadu co nejvíce odstranit, v tomto případě použijte Jemný kartáč k důkladnému rozčesání a vyčesání podsady.

 

PÉČE O SRST MEZI VÝSTAVAMI („udržení a ochrana srsti“)

  1. Dlouhosrstá plemena se srstí s podsadou (Lhasa apso, Pudl, Afgán …)

 

Skupina podle péče

Proteinový kondicionér

+ Lanolinový olej / 1 litr vody

SUPER PÉČE

2 polévkové lžíce

+ 3 – 6 polévkových lžic

STŘEDNÍ PÉČE

2 polévkové lžíce

+ 2 – 3 polévkové lžíce

MÍRNÁ PÉČE

2 polévkové lžíce

+ 1 polévková lžíce

 

¨ Potřebná množství přípravků odměřte do 1 l nádoby. Doplňte do poloviny horkou vodou a důkladně rozmíchejte. Doplňte zbytek vody a opět promíchejte. To zajistí důkladné smísení všech součástí. Lanolin je lehčí než voda a má tedy tendenci se separovat (oddělovat). Toto je normální.

¨ Pomalu nanášejte roztok na čerstvě vykoupanou, mokrou srst. Zvýšenou pozornost věnujte místům s jemnou srstí - hlava, uši a lehce se zacuchávajícím místům – nohy, podpaží, třísla, místa za ušima …

¨ Důkladně vypláchněte! Toto je velmi důležité pro rovnoměrné nasycení srsti a kůže. Lanolin je ve vodě nerozpustný, tudíž ho nemůžete vypláchnout.

¨ Vymačkejte přebytek ze srsti a vysušte fénem.

 

  1. Lehčí, jednoduchá srst (Maltézáček, Yorkšírský teriér)

 

Skupina podle péče

Hydratační kondicionér s prvosenkovým olejem / 1 litr vody

SUPER PÉČE

3 – 5 polévkových lžic

STŘEDNÍ PÉČE

2 – 3 polévkové lžíce

MÍRNÁ PÉČE

1 polévková lžíce

 

¨ Smíchejte dané množství oleje s 1 l horké vody a dobře promíchejte.

¨ Pomalu nalijte na čerstvě vykoupanou, mokrou (vlhkou) srst. Zvýšenou pozornost věnujte problémovým místům. Nevyplachujte! Olej je rozpustný ve vodě.

¨ Vymačkejte přebytečné množství ze srsti a vysušte fénem.Zpět